Den første etappen av Giro d'Italia ble avsluttet med en fem kilometer lang, slak bakke i Visegrád i Ungarn, hvor Mathieu van der Poel fikk en drømmestart på rittet.
– Han tar den rosa trøyen på aller første forsøk! Han er et unikum, Mathieu van der Poel, utbrøt Eurosport-kommentator Theis Magelssen.
På oppløpet ble det en forrykende duell mellom Mathieu van der Poel og Biniam Girmay. Girmay åpnet spurten med 150 meter til mål, men Van der Poel kom seg inn på hjulet og 50 meter fra mål passerte han eritreren.
En utmattet Van der Poel, som ikke orket å løfte henda i været, sikret dered den rosa trøyen i det som er hans Giro d'Italia-debut.
– Jeg visste at posisjonen kom til å være nøkkelen til å vinne i dag. Jeg ble stengt inne noen ganger og det kostet mye energi å finne igjen lagkameratene mine. Det ble ganske jevnt, for beina mine var fulle av syre, men jeg er veldig glad, sa Van der Poel i seiersintervjuet vist på Eurosport.

ROSA: Mathieu van der Poel leder Giro d'Italia etter første etappe. Foto: Cor Vos
Alpecin-Fenix-rytteren syklet også omtrent en uke i den gule trøyen i Tour de France-debuten i fjor, etter at han vant den andre etappen på Mur de Bretagne.
Tidligere denne sesongen vant 27-åringen også Flandern rundt.
Foss godt fremme
Det norske håpet, Tobias Foss, som ble nummer ni sammenlagt i fjorårets ritt, så ut til å sitte fint med i stigningen.
Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Wilco Kelderman (Bora) og Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) fikk samme tid som vinnerne, mens det ble en splitt bak til resten av feltet.
Der satt Foss og de øvrige sammenlagtfavorittene, og tapte fire sekunder til de tre ovennevnte.
Foss kom ble til slutt nummer 33 i det som var en oppskriftsmessig åpning på treukersrittet for 24-åringen.
Rittet fortsetter lørdag med en 9,2 kilometer lang tempo i den ungarske hovedstaden Budapest.
Velt på oppløpet
Inn i den siste stigningen var det tøff posisjonskamp og det ble satt høyt tempo fra start av.
Underveis kom det angrep både fra Lawrence Naesen (AG2R) og Lennard Kämna (Bora-hansgrohe), men ingen av dem lykkes.

KRAFTIG FORSLÅTT: Caleb Ewan fikk en brutal start på Giro d'Italia. Foto: Cor Vos
De aller fleste spurterne fikk problemer med det høye tempoet, men Caleb Ewan (Lotto-Soudal) satt glitrende med i front, og skulle til slutt kjempe om etappeseieren.
Ewan fulgte på hjulet til Girmay da det var 50 meter til mål, men kjørte inn i bakhjulet på Intermarché - Wanty-Gobert-rytteren.
Lotto-Soudal-rytteren dundret i bakken og så ut til å slå seg hardt, og kom seg etter hvert over mål med hjelp.