Det er i det hele tatt ganske mange proffsyklister som skal ut på nytt utstyr i perioden vi er inne i nå.
Mens en aldri får se en proff sykle i ny lagtrøye før årsskiftet, er det helt vanlig å se proffene på nye sykler i det sesongen er over.
Wout van Aert er for lengst spottet på sin nye Cervélo, etter at den syv år lange sponsoravtalen de har hatt med Bianchi nå er over.
At Van Aert er ute på en ny S5 i lagets farger er kanskje ikke overraskende, men det hollandske nettstedet wielerfiets.nl hevder i omtalen av Van Aerts treningstur at laget skal sykle på en 12-delt gruppe fra Shimano neste år.
De hevder også at gruppen ikke vil være tilgjengelig for forbrukere inntil videre.
Det bekrefter i såfall mistanken mange har hatt - at Shimano nå tar steget fra 11 til 12 gir. Som i alle andre bransjer er det nok av lekkasjer også i sykkelbransjen, men Shimano er svært gode til å holde både bilder og nyheter skjult.
Det er nå over fire år siden den eksisterende Dura Ace-gruppen ble lansert med mekaniske bremser, og tre år siden den ble lansert med skivebremser.
Tidligere i år så vi også at Campagnolo lanserte en 13-delt gruppe, i hovedsak tenkt brukt på grussykler. Remco Evenepoel la tidligere i år ut på en treningstur der tv-kanalen Sporza var tilstede, også da gikk spekulasjonene vilt på internett om hvorvidt han utilsiktet viste frem den nye Dura Ace-gruppen.
Proffene på Jumbo-Visma vil etter sponsorbyttet ha en rikholdig sykkelstall å plukke fra. De kan velge mellom allroundmodellen R5 Disc, aerosykkelen S5, i tillegg til den nye Caledonia, en sykkel med større dekklaring og mindre aggressiv sittestilling. Caledonia er en sykkel som kan bli tenkt brukt på ritt som Paris-Roubaix eller Strade Bianche.
På tempo vil laget bruke P5, etterfølgeren til sykkelen som i sin tid gjorde Cervélo til et globalt merke.
WvA spotted during #NewBikeDay https://t.co/jdQbbJTsEi pic.twitter.com/kEj8fBZ42X
— La Flamme Rouge (@laflammerouge16) November 6, 2020