MINIMALIST: Fred Voldset har sjelden med seg niste på langtur. Han foretrekker skikkelige kaker av sorten som er brysomme å putte i lomma.
Lesetid: 3 minutter
Fred Voldset er sjefsadministratoren og lagbyggeren i Fiskeklev LC/Hytera Road Team, som ble etablert i forkant av sesongen 2017.
I løpet av 2018-sesongen tok Fiskeklev LC 30 seiere i ulike ritt, to NM-gull og ett gull i Nordisk Mastermesterskap. Voldset sto for flere av seierne og for gullet på fellesstarten i Nordisk, men det er tilsynelatende uviktig for den syklende manageren i Fiskeklev.
– Hovedmålet var å få frem en norsk og en nordisk mester i laget, og for noen uker siden passerte vi 30 seiere i laget. Så uttellingen har vært overmåte bra.
For 2019 er det gull i masters-VM som er hovedmålet for klubben.
Fiskeklev LC er en videreutvikling av det treårige prosjektet Team Sepura som blant annet vant Styrkeprøven i 2012 brøt 1-timesbarrieren på 50 kilometer lagtempo i 2013, og initiativtakeren til storlaget MEM Sykkelstasjonen. Etter rullelagperioden var Voldset tungt involvert som manager og administrator i de påfølgende prosjektene Sepura XC Superior og Sepura Toyota racing with Birk.
Niste er imidlertid ikke noe Voldset tynger ned lommene sine med.
– Fred er periodeasket. Jeg har aldri sett han spise noe på sykkelen, men ser han et godt konditori er han ikke til å stagge, bekrefter klubbkollega Tage Solberg.
– Mindre og mindre med årene. På en typisk helgelangtur som ligger på pluss-minus fire timer er det stort sett bare verktøy i lommene og eventuelt en sportsbar. Vi kompenserer dog som regel med kaffe- og kakestopper som ville fått enhver proff til å riste på hodet.
LANGTURMAT: Fred Voldset nyter helst påfyll sittende, med god tid til diskusjoner om alt fra Bernard Hinault til Vladimir Putin.
– Hva har du på deg på langturene?
– Så lite som mulig. Jeg er ikke glad i å bli for varm, så et grundig blikk på værmeldingen i forkant sitter etterhvert i ryggraden.
– Hva har du med deg av verktøy og utstyr, og hvorfor?
– Tja, det vanlige, antar jeg. Tilstrekkelig til alltid å berge seg hjem for egen maskin. Om jeg skal trekke frem én ting som jeg klok av skade alltid har med: Kjedekutter. Den har jeg fått god bruk for flere ganger, når kjedet har røket. Har du kjedekutter får du fullført turen.
– Har du et profftips helt til slutt?
– Siden jeg aldri har vært proff, så det må bli et amatørtips: Du er smartere nå enn da du var 20. Har en noen år på baken, kombinert med evnen til å reflektere over hva som fungerer bra og mindre bra for seg selv i treningen, så gir påløpt alder faktisk noen fordeler. Bruk dem.
NØKTERN: Med dekkspak, pumpe og ekstra slange, samt multiverktøy med kjedekutter fikser Fred Voldset de fleste tekniske problemer underveis.
Allerede abonnent?
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.