Bakkens første serpentinsving etter 800 meter føles ikke så mye som en hårnål, mer som å ta til høyre i et kryss.
Det stiger ganske jevnt. Mellom trær og villaer begynner jeg å ane utsikt. To nye serpentinkryss følger, det andre av dem under T-bane-linjen.
Serpentinen der Oberst Angells vei kommer på, gir litt mer bakkefølelse. Til venstre for oss har vi ikoniske Holmenkollbakken. For hvert tråkk erobrer vi en mer blånende utsikt over hovedstaden. Vi møter syklister på vei ned.
Sjekk også ut sykkelturen opp Grefsenkollen i Oslo!

Til taket av Oslo fra gressbanen på Slemdal er det nesten 400 høydemeter.
For dem er Tryvann en hverdagsbakke, eller en bakke de lever og ånder for. I mer eller mindre en kilometer går det rett frem.
En vei forsvinner til høyre mot Frognerseteren. For meg som ikke er kjent, er det veier i alle retninger på denne delen av løypa, og alene med maksinnsats hadde jeg garantert kjørt meg vill, havnet i Nordmarka et sted.
Her finner du flere inspirerende sykkelturer!
Ved Øvresetertjern dukker masten opp. Veien bukter før det går rett frem, de siste meterne mot Oslos tak.
Tryvann i Oslo (fra Gressbanen på Slemdal)
Fra «71 bakker du må sykle i Norge» av Geir Stian Ulstein
Lengde: 5,5 km
Høydemeter: 372 m
Gj. snittlig stigning: 6,8%
Prøv deg på tiden: 12 min 31 sek, Andreas Leknessund
Her finner du segmentet på Strava
Parkering? På toppen av Tryvann (utenom russetida!)
Belønning for strevet? Trill ned til Café Roleur i Ullevålsveien.