KLAR FOR WORLDTOUREN: Uno-X sitt damelag har fått innvilget søknaden om WorldTour-lisens. Foto: Cor Vos/Henrik Alpers
Lesetid: 3 minutter
Torsdag formiddag offentliggjorde Det internasjonale sykkelforbundet (UCI) at Uno-X Pro Cycling har fått innvilget Women's WorldTour-lisens for 2022-sesongen.
Det betyr at det norske laget er klar for historiens første Tour de France Femmes til sommeren.
– Det er en stor lettelse, glede og stolthet å få lov til å være med på å skrive norsk idrettshistorie. Såpass freidige tørr vi å være på en slik dag, sier sykkelsjef i Uno-X, Jens Haugland, til TV 2.
UCI gjorde imidlertid et unntak for reglene, som gjorde det mulig for Uno-X å søke. Dermed blir det norske laget ett av seks nye lag i Women's WorldTour, som fra før besto av åtte lag som alle får fornyet lisensen sin.
Lisensen betyr at Uno-X automatisk er invitert til alle de største rittene på kalenderen.
Laget består av tolv ryttere, hvorav fire er norske. Det er Susanne Andersen, Mie Bjørndal Ottestad, Anne Dorthe Ysland og Amalie Lutro.
– Det at vi får til et damelag klart for den historiske, første utgaven av Tour de France, det er noe jeg gleder meg til å fortelle min datter at «dette har jeg vært med på». Det er kanskje først nå de siste ukene jeg har sett sånn på det, men dette er en historie jeg vil bære med meg som jeg er virkelig stolt over.
Susanne Andersen har syklet tre sesonger i tyske Team DSM, som også er et WorldTour-lag, men vender hjem til Uno-X.
I 2022 skal hun være lagets kaptein i de største rittene, og også for henne betyr WorldTour-lisens og plass i Tour de France mye.
– Det er på mange måter en drøm som går i oppfyllelse for de fleste av oss. Jeg tror det kommer til å bli mye lettere å få anerkjennelse fra vanlige folk. Hvis du sier du er syklist, blir du alltid spurt om du har syklet Tour de France. Nå kan jeg si «ja, jeg har», eller «ja, jeg skal sykle Tour de France», fortalte hun til Landevei under den første samlingen med Uno-X.
Det er totalt 24 ritt som er rangert som Women's WorldTour-ritt. I tillegg til Tour de France finner vi ritt som Flandern rundt, Paris-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège, Strade Bianche, Giro Rosa og Ladies Tour of Norway.
BLIR KAPTEIN: Etter tre år i Team DSM skal Susanne Andersen nå inn i en kapteinsrolle i Uno-X Pro Cycling. Foto: Cor Vos
Allerede abonnent?
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.