Under Giro d’Italia meldte TV 2 at Andreas Leknessund har skrevet under for det norske profflaget Uno-X foran neste år.
Nå kan Landevei erfare at han får selskap av rekkekompis fra Team DSM, Jonas Iversby Hvideberg.
Også Rolvsøy-mannen har en fortid i Uno-X, hvor han syklet fra 2018 til 2021, men dro til den nederlandske satsingen året etter Leknessund.
I 2020 ble duoen europeiske mestre i henholdsvis tempo- og fellesstart, før de ble gjenforent hos DSM i 2022-sesongen.
Nå følger de altså etter hverandre igjen, uten at den 24-årige østfoldingen kan bekrefte opplysningene per nå:
– Det er ikke noe jeg kan kommentere nå. Hvor jeg sykler neste år blir klart en eller annen gang etter august, sier Iversby Hvideberg til Landevei.
Ifølge regelverket til Det internasjonale sykkelforbundet (UCI) er det ikke lov å offentliggjøre signeringer før 1. august.
PSST! Den norske proffen fryktet for karrieren. Nå øyner han håp om comeback (+)
Haugland: – Jonas er en stjernekar
Uno-X, som skal sykle sommerens Tour de France, har de siste årene jevnt økt budsjett og satsing. Senest tirsdag kom nyheten om at Rema 1000 går inn som delsponsor i laget, som trolig øker lagets budsjett med de 40-60 millionene laget var på offentlig frierferd etter.

FØLGER HVERANDRE VIDERE: Andreas Leknessund og Jonas Iversby Hvideberg. Foto: Cor Vos
De siste årene har laget også knyttet til seg flere og flere av de største norske rytterne. Haugland vil ikke kommentere Landeveis opplysninger rundt Iversby Hvideberg, men sier følgende om rytteren som syklet for ham mellom 2019-2021:
– Jonas er en stjernekar, som veldig mange andre av proffene vi har ute i feltet i dag, innleder Haugland.
– Han er en klok, standhaftig rytter som er meningssterk og robust i alt han gjør. Han har gått i lære hos Lars Holm (trener på NTG og i Uno-X, red.anm.) og vet nøyaktig hva som kreves fra nivået han er på. Han har sykkel i blodet, da han også har x-antall andre familiemedlemmer som har holdt på med sykling. Og så synes jeg det er dødskult at han leverer julemarsipan på døra mi hvert år fra mamma Bjørg, sier han til Landevei.
Til 2021-sesongen signerte Uno-X både Rasmus Tiller og tidligere u23-verdensmester Kristoffer Halvorsen fra WorldTouren, mens den lagets klart største signering kom i fjor høst.
Til årets sesong hentet de Alexander Kristoff på en treårskontrakt, noe som neppe gjorde lagets sjanser dårligere da laget kjempet om invitasjon til årets Tour de France.
Tidlig i år meldte Jens Haugland til TV 2 at han ønsket å hente enda flere av de norske utenlandsproffene, blant andre Leknessund og Iversby Hvideberg.
På Hauglands ønskeliste sto også Tobias Foss (Jumbo-Visma) og Markus Hoelgaard (Trek-Segafredo), begge tidligere Uno-X-ryttere, samt Alexander Kristoffs treningskamerat, Sven Erik Bystrøm (Intermarché-Circus-Wanty).

DANSK STJERNE: Magnus Cort vant nylig en etappe i det italienske treukersrittet Giro d'Italia. I 2024 blir han etter alt å dømme Uno-X-rytter. Foto: Cor Vos
Foss er imidlertid allerede utelukket, da den regjerende verdensmesteren krever en lønn blir for stor for laget.
Samtidig har også den italienske avisen Gazzetta dello Sport skrevet at den danske stjernen Magnus Cort, som har etappeseire i både Tour de France, Giro d'Italia og Vuelta a España, er på vei til laget.
Landevei sitter på informasjon som sier at Gazzettas opplysninger stemmer.
PSST! Vi har testet flere av sesongens rimelige gravelsykler (+)
NM neste
Leknessund og Iversby Hvideberg er begge del av den gylne 1999-årgangen, som blant annet herjet for det norske juniorlandslaget fram mot VM i Bergen i 2017. Før den tid var begge elever ved Norges Toppidrettsgymnas i Bærum.
I mai var Iversby Hvideberg igjen trofast med jevngamle Leknessunds side da lagkompisen syklet fem dager iført den rosa trøyen under Giro d’Italia.
24 år gamle Iversby Hvideberg er nå inne i en konkurransepause. Neste punkt på programmet hans er NM i Sandnes mellom 22.-25 juni.