Etter en sterk sesong i det norske kontinentallaget Team Coop, har Embret Svestad-Bårdseng sikret seg proffkontrakt med Human Powered Health.
– Jeg ser virkelig frem til å ta steget opp i proffrekkene. Det er en drøm som går i oppfyllelse for meg, forteller han i en pressemelding fra laget.
20-åringen fra Oslo har sin forse i klatringer og ble blant annet annenmann i Sundvolden GP, kun slått av en formsterk Martin Tjøtta. Uken i forveien vant han klatrekonkurransen i Tour of Hellas.
Den sterke syklingen ga ham en plass på det norske u23-landslaget i prestisjerittet Tour de l'Avenir, hvor han kjørte som hjelperytter for Johannes Staune-Mittet, som endte som nummer to i sammendraget.
I tillegg tok Svestad-Bårdseng selv fjerdeplass på den siste etappen i rittet, en tøff klatreetappe, etter å ha sittet i brudd.
I øyeblikket er også det unge talentet i Australia, hvor han er en del av laget som skal sykle u23-fellesstarten i VM.
Oslo-gutten fikk prøve seg som stagiaire (lærling) hos Team Coop i fjor høst, før de signerte ham for årets sesong. Nå tar han altså steget opp fra kontinentalrekkene til et ProTeam.

ANNENPLASS: Sundvolden GP endte i en spurtduell på toppen av Krokkleiva. Der ble Svestad-Bårdseng (til venstre) nummer to. Foto: Henrik Alpers
– Det er et veldig passende lag for meg for å heve nivået mitt og ta de stegene. Laget har fantastisk kontroll på utstyr, ritt og ernæring.
Performance manager i det amerikanske laget, Jonas Carney, er fornøyd med den norske signeringen.
– Embret er en veldig ung rytter som vi ser mye potensial i. Vi har syklet mot Embret flere ganger og ikke har han bare imponert oss med hvor sterk han er, bare 20 år gammel, men også hvor aggressivt han har syklet i de rittene.
Fra før sykler både Kristian Aasvold og August Jensen i laget.
I starten av august ble det offentliggjort at Team Coop legges ned grunnet manglende midler til videre satsing. Svestad-Bårdseng og øvrige ryttere på laget ble da frigitt fra kontraktene sine.
Siden har det imidlertid kommet uttalelser om at laget kan lykkes med å sikre videre satsing likevel.