Etter seier på kongeetappen lørdag kveld lå alt til rette for sammenlagtseier til Torstein Træen i dag.
– Det var rått. Jeg er den første som har vunnet Tour te Fjells sammenlagt tre ganger på rad, og jeg har vunnet alle gangene jeg har kjørt med her. Det er gøy, sier Træen, etter den 77 kilometer lange flate etappen som ble kjørt som ni runder á 8 kilometer i og rundt Fagernes.
Han ble nummer 14 på søndagens finaleetappe, der han først og fremst var hjelperytter for lagets spurter, Daniel Hoelgaard. Den oppgaven leverte han og resten av laget på planmessig vis, men Træen forteller om mye knuffing i feltet.
– Laget vårt kjørte bra og kontrollerte feltet, men det var rimelig kaotisk. Når alle de som ikke har fått vist seg fram så langt i helga vil være forrest, var det skummelt overalt på alle rundene, og det gikk også en velt like før mål, sier Træen.
Med dagens etappeseier fikk Daniel Hoelgaard sin første seier på over fire år, og sin første som proffrytter.
– Det var kjempegøy. Jeg har vært hjelperytter så lenge og ikke hatt så mange muligheter til å kjøre for egne sjanser at jeg nesten hadde glemt hvordan jeg skulle gjøre det. Men Anders Skaarseth og Erik Resell hadde meg på hjul inn på oppløpet, og da var det bare å trykke til, sier Hoelgaard, som med det også sikret seg sprinttrøya sammenlagt.
Se også sammendrag fra dagens etappe på Facebook-siden til Landevei i kveld.

SEIER: Daniel Hoelgaard vant siste etappe av Tour te Fjells. Foto: Ingeborg Scheve
Topp 3 menn senior, etappe 4, 77km fellesstart
1. Daniel Hoelgaard, Sandnes SK/Uno-X Pro, 1:24:30
2. Erlend Blikra, Stavanger SK/Uno-X Pro, 1:24:31
3. Anders Skaarseth, Lillehammer CK/Uno-X Pro, 1:24:32
Tour te Fjells sammenlagt, menn senior
Torstein Træen, Ringerike SK/Uno-X Pro
Tour te Fjells klatretrøye, menn senior
Andreas Leknessund, Uno-X Pro
Tour te Fjells poengtrøye, menn senior
Daniel Hoelgaard, Uno-X Pro
Fullstendige resultater

HISTORISK: Torstein Træen er den første som har vunnet etapperittet Tour te Fjells tre ganger på rad. Foto: Ingeborg Scheve