SUNDVOLDEN: – Jeg har nok ikke like god bein som i 2019, men om alt klaffer er alt mulig. Det er ikke Flandern rundt vi skal sykle, så om jeg har den berømte dagen er ikke topp-ti helt utenkelig.
Det sier Kristoffer Skjerping, som vant den siste utgaven av Ringerike GP i 2019, og i år har gjort comeback på den nasjonale scenen i klubblaget Team Kjekkas.
Etter å ha vunnet både Ringerike GP og Gylne Gutuer i 2019, fikk sotraværingen ikke fornyet tillit i Uno-X Pro Cycling og måtte til slutt legge opp.
Exiten fra laget var ikke uten oppstyr, og beskjeden fra laget var svært tung for Skjerping, som også kritiserte laget i media.
I dag er 29-åringen tømrerlærling, og selv om avslutningen på sykkelkarrieren er sår, er han ikke på start søndag for å revansjere seg.
– Vi (Team Kjekkas, red.anm.) var i Danmark i påsken og da blir det mer guttetur enn jobb. Det er derfor jeg driver med dette, fordi det er gøy. Å ta igjen for noe gammelt, det er ikke det jeg driver med. Jeg sykler for å ha det gøy, sier han.
Ringerike GP kan du følge direkte på landevei.no fra klokken 11.30 søndag formiddag.
– Deilig å slippe presset
Team Kjekkas har i en årrekke vært et av de sterkeste rullelagene i Norge, men lanserte i vår en elitesatsing mot norgescupen i landevei.
Med på satsingen har de fått både Skjerping og hans tidligere proffkollega Sondre Holst Enger, som la opp etter 2020-sesongen.
Begge to har flere år bak seg som utenlandsproffer, men i Team Kjekkas er livet svært annerledes.

NY TILVÆRELSE: Nå er ikke sykkel lenger i hovedfokus for Kristoffer Skjerping, som jobber som tømrerlærling. Foto: Henrik Alpers
- Det er litt mindre press nå. Nå må du fikse sykkelen selv, du må vaske sykkelen selv ... Du måtte spise maten din selv tidligere også, men du fikk alt servert på sølvfat da, sier Skjerping - og fortsetter:
– Det er litt deilig å slippe det presset, men jeg er jo realist. Jeg kommer ikke her for å vinne Ringerike på nytt. Jeg er fullt klar over hvilken jobb som må legges ned for å vinne sykkelritt, og den jobben har jeg ikke hatt tid til å legge ned. Jeg skulle ønske det, jeg har jævlig lyst til å være like god som jeg var før, men det er jeg ikke akkurat nå.
Ønsker 2019-scenarie
I 2019 kom Skjerping seg av gårde i en sterk nimannsgruppe etter omtrent 60 kilometer av rittet, og de fikk en god luke til feltet til man kom inn på de lokale rundene i Hønefoss.
Inne på den lokale runden som inkluderte fryktede Riperbakken, gikk Skjerping til, distanserte konkurrentene og skulle etter hvert ta en overlegen seier på Søndre Torg, 1:22 foran annenplassen.
Skal han vinne, er det et lignende scenarie som må utspille seg, mener han.
– Det må være litt som sist. Da var det en stor gruppe som holdt inn, så hvis jeg klarer å komme meg i en sånn gruppe er sannsynligheten større. Hvis det er et samlet felt til Hønefoss er det oftest den sterkeste som vinner. Jeg har aldri syklet Sundvolden før, så kanskje det er oppskriften på gode bein i morgen.
Hvordan er du på dag to i en sånn ritthelg?
– Egentlig bedre. Éndagsritt har egentlig aldri gitt helt godfølelsen, mens på etapperitt er alltid den første dagen tung og dag to litt bedre. Men akkurat lørdag er det noen andre som skal prøve seg. En ting er Ringerike, da klarer du å få litt på rutinen og trøkk, mens på Sundvolden blir du mer avkledd.