FERDIG: Aurora Borealis, alias Sykkelridderne SK, er historie etter å ha satt farge på norske turritt i ti år gjennom ulike prosjektlag. Foto: Ola Morken
Lesetid: 2 minutter
– Vi er veldig skuffet etter Trondheim-Oslo 2018. Vi hadde jobbet i to år for å sette ny rekord der, og så greide vi ikke engang å vinne, sier Anders "Hertugen" Bernhoft, som er en av veteranene i Aurora Borealis, som også gikk under navnet Sykkelridderne SK.
Har vunnet det meste Laget har eksistert med flere navn de siste ti åra, og har sitt utspring i Team Velo Club Zoncolan, som satte rekorden på Trondheim Oslo i 2009 med 12 timer, 51 minutter og fire sekunder. Den rekorden står for øvrig fortsatt støtt.
Ryttere på laget var håndplukket til prosjektene, en imponerende samling tidligere norgesmestere, eksproffer og mesteramatører. Og det var nettopp det som trigget en del av rytterne.
– Det er mange vinnere i dette laget, mange som har vært mestere og veldig gode. På Atea skal vi få dette til å fungere sammen. Får vi det til, så er det bare himmelen som er begrensingen på hvor langt vi kan nå, sa Geir Lien i forkant av 2015-sesongen, da laget satset på Trondheim-Oslo.
Og oppturene har vært mange. De har vunnet Lillehammer-Oslo. De har vunnet Trondheim-Oslo. De har vunnet Enebakk Rundt, Nordmarka Rundt, Vestfold Rundt, Randsfjorden Rundt, Tyrifjorden Rundt, Mjøsa Rundt og Ceres Lagtempo flere ganger.
Fortsetter å sykle Nå spres Aurora Borealis-rytterne på konkurrentenes lag.
– Noen går til Kjekkas som skal sykle Vätternrundan i år. Noen er ikke ferdige med Trondheim-Oslo og går til Trønderekspressen som har vunnet der de siste to åra. Noen går til Team Follo som skal vinne Lillehammer-Oslo i år. Noen går til egne solo-prosjekter, sier Bernhoft, som tilhører sistnevnte gruppe.
I år satser Bernhoft på rekord på strekningen Trondheim-Oslo, solo. Støntet er meldt inn til Norges Cykleforbund og skal bli hans grand exit for sykkelambisjoner.
– Jeg trener og prioriterer beinhardt fram til det. Jeg skal gi alt og jeg går for rekord. Men det blir det siste jeg gjør på dette nivået. Jeg kjører rekordforsøket parallelt med Styrkeprøven, etter som det da er sendt inn søknader til vegmyndigheter og slikt. Men jeg har egen dommerbil og følgebil.
Anders "Hertugen" Bernhoft er i gang med årets prosjekt: rekord på Trondheim-Oslo. Men denne gangen er det på egenhånd i fellesstarten. Foto: Privat
Allerede abonnent?
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.