Etter at Thomas Elnæs og Heine Liland fra Fiskeklev Landveisclub kvalifiserte seg til Gran Fondo-VM under Tour of Cambridgeshire i England sist helg, er nesten hele troppen til Martin Iversby klar for UCI Gran Fondo-VM 2019.
Årets masters-VM går i Poznan i Polen i månedsskiftet august-september. Martin Iversby har trent mot mesterskapet i snart to år. Som junior var Iversby både kjøresterk og spurtsmart, og kjempet i Norgestoppen med Edvald Boasson Hagen og Alexander Kristoff. Nå er han håndplukket som vinneremne i den paddeflate løypa i Polen.
Med helgas kvalifiserte er det kun to av hjelperytterne i prosjektet til Fiskeklev Landveisclub som ikke er klare. Ironisk nok er Iversby selv heller ikke formelt klar.
Klokkertro på Iversby
At prosjektets hovedperson ennå ikke er VM-klar, tar ikke nattesøvnen fra kaptein Sondre Linstad-Hurum. Den tidligere eliterytteren syklet fire år i norske prokontinentallag før han la opp proffkarrieren etter sesongen 2015. Han har klokkertro på Iversbys muligheter i VM.
– Jeg hadde ikke brukt så mye tid og krefter på dette prosjektet i over et år hvis jeg ikke hadde hatt trua på at dette er realistisk. Martin har vært uheldig på de to rittene han har vært påmeldt til. I det første hadde han ikke dagen og løypa var krevende med hensyn til høydemeter. Så ble han sjuk rett før helga og fikk ikke deltatt i det neste, så han har faktisk bare gjort ett forsøk på å kvalifisere så langt. Vegard punkterte på et uheldig tidspunkt i rittet nå i helga og det er ikke noe som han rår over, sier han.
– Burde kjøre for et World Tour lag
Linstad-Hurum er ikke den eneste som ser potensialet til Iversby. Landevei sendte Iversbys wattserier til den tidligere Joker-proffen Reidar Borgersen, som nå er trener og rytterutvikler på Wang Toppidrett. Han var imponert.
– Dette er en rytter som bør kjøre for et World Tour lag, sa Borgersen da ha fikk se wattserien til Iversby.

GULL-KANDIDAT TIL VM: Martin Iversby
Is i magen
Linstad-Hurum poengterer at det fortsatt er flere sjanser igjen til å kvalifisere seg.
– VM-Løpet er på ingen måte kjørt. Det gjenstår mange Gran Fondo-ritt utover sommeren der man kan kvalifisere seg til VM. Det første er allerede kommende helg i Slovenia, sier han.
Den neste muligheten, og logistikkmessig den enkleste, er masters-NM i Hordaland siste helga i juni. Alle som vinner sin klasse er automatisk kvalifisert til å sykle alle øvelsene i VM, uavhengig om det er tempo eller fellesstart de vinner. Iversby er regjerende norgesmester i fellesstart for M30-34 år, men Linstad-Hurum er spent på om Iversby greier å forsvare NM-trøya i år.
– Løypeprofilen i årets NM er absolutt ikke skapt for Martin. Der er det opp og ned og rikelig med høydemeter. Vi har valgt oss ut VM i Polen nettopp fordi løypa der passer så godt for Martins kvaliteter og evner: den er padde flat og innbyr til spurtoppgjør om seieren. Er Martin godt plassert når sluttspurten går der, så har han alle muligheter til å ta regnbuetrøya, sier Linstad-Hurum.
LES OGSÅ: Vinden avgjør alt i årets VM
Prisgitt hjelperytterne
Suksess i VM avhenger imidlertid av at hele troppen med hjelperyttere er på plass.
– Vi er åtte mann totalt, og såpass må vi være for å sørge for at Martin er der han skal være på oppløpet. Vi er nødt til å gjøre rittet hardt for resten av feltet slik at det ikke er altfor mange i teten når sluttspurten skal avgjøres, og da kommer det til å gå med noen underveis, sier Linstad-Hurum.
Siste sjanse til å kvalifisere seg er i midten av juli. Da går det to ritt, det ene i Moskva og det andre i Italia. Men Linstad-Hurum regner med å ha hele troppen påmeldt til VM i god tid før det.