Et solid felt kom samlet inn i Muur van Geraardsbergen i kvinnenes utgave av Muur van Geraardsbergen.
Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) klinte til helt i bunnen av den ikoniske stigningen, men mot toppen kom konkurrentene tilbake.
I front hadde Demi Vollering (SD Worx) ligget lenge alene, og nederlenderen ble tauet inn like etter starten på utforkjøringen.
På veien etter Geraardsbergen samlet en større gruppe seg, og inn i Bosberg var det en god samling av de største favorittene i rittet.
I den tøffe bakken gikk verdensmester Anna van der Breggen til, og SD Worx-rytteren åpnet umiddelbart opp en luke.
I det lettkjørte terrenget etter Bosberg holdt hun trykket oppe og de bak klarte ikke å gjøre jobben for å taue henne inn igjen. Dermed åpnet 30-åringen sesongen 2021 med seier i den belgiske brosteinsklassikeren.
- Jeg er selvfølgelig veldig glad, for dette er den beste måten å starte sesongen på. Spesielt når laget sykler som dette, så går det mye selvtillit foran de neste rittene, og resten av sesongen, sa Van der Breggen i seiersintervjuet.
Regjerende europamester Annemiek van Vleuten sov i timen da feltet splittet seg rundt 40 kilometer fra mål, men heldigvis hadde det spanske Movistar-laget et ess i ermet.
Den 21 år gamle dansken Emma Cecilie Norsgaard (Movistar) leverte strålende på oppløpet og leverte karrierens kanskje største resultat.
Amy Pieters sørget for å gi SD Worx to ryttere på podiet.
Stine Borgli (FDJ - Nouvelle Aquitaine - Futuroscope) ble beste norske på en 58. plass, i et felt som kom inn syv minutter og 13 sekunder etter vinneren. I samme feltet satt også Amalie Lutro (Hitec Products) og Susanne Andersen (Team DSM).
- Det gikk forsåvidt greit. Jeg har følt meg bra, og jeg kjenner at kroppen er på vei til å komme i ganske bra form. Selvsagt er det alltid godt å få i gang kroppen med et skikkelig bra ritt, men personlig gjør jeg noen småfeil underveis, som gjør at jeg ikke sitter med der fremme. Forhåpentlig går det bedre for oss allerede neste helg i Strade Bianche, forteller Borgli til Landevei etter rittet.
Martine Gjøs og Ann Helen Olsen (Hitec Products) fullførte ikke rittet.